![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 2553191
*
nr 255 3191
Pigtittare
Alm
Utrop:
400 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 4 augusti 2003
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
3/8 17:06:45
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Träslag; Alm
Breda årsringar i gult eller gulrött träslag. Populärt och vanligt under Karl Johanstiden som möbelvirke.
Träslag; Almrot
Från almens rotansvällning.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Sven Palmqvist (1906-1984)
Konstnär, huvudsakligen verksam vid Orrefors. Kanske mest känd för "Kraka", "Fuga" och "Ravenna"
Carl Malmsten (1888-1972)
Svensk inredningsarkitekt, möbelarkitekt och professor
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: alm lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53
*
Pigtittare
nr 255 3191
Pigtittare
Alm
Utrop: | 400 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 4 augusti 2003 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
3/8 17:06:45 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Träslag; Alm
Breda årsringar i gult eller gulrött träslag. Populärt och vanligt under Karl Johanstiden som möbelvirke.
Träslag; Almrot
Från almens rotansvällning.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Sven Palmqvist (1906-1984)
Konstnär, huvudsakligen verksam vid Orrefors. Kanske mest känd för "Kraka", "Fuga" och "Ravenna"
Carl Malmsten (1888-1972)
Svensk inredningsarkitekt, möbelarkitekt och professor
Breda årsringar i gult eller gulrött träslag. Populärt och vanligt under Karl Johanstiden som möbelvirke.
Träslag; Almrot
Från almens rotansvällning.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Sven Palmqvist (1906-1984)
Konstnär, huvudsakligen verksam vid Orrefors. Kanske mest känd för "Kraka", "Fuga" och "Ravenna"
Carl Malmsten (1888-1972)
Svensk inredningsarkitekt, möbelarkitekt och professor
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: alm lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53